Jak powstają okna o nietypowych kształtach?

Chociaż okna są podstawowym i nieodzownym elementem każdego budynku mieszkalnego, biurowego czy przemysłowego, to od lat mają one funkcję szerszą, niż można myśleć. Okna to przecież nie tylko źródło światła dziennego i możliwość na przewietrzenie wnętrza budynku, ale także element ozdobny fasady oraz samej przestrzeni w środku. W starych kamienicach było to duże, najczęściej prostokątne okna połączone nawet w rzędzie po trzy. Dziś w nowoczesnych projektach okna przyjmują coraz częściej formę okręgów, trójkątów czy prostokątów zakończonych u góry łukiem.

Niezależnie od kształtu czy wielkości okna produkowane są bardzo podobnie. Dopiero na pewnym etapie produkcji zauważalne są zmiany w całych procesach. Co do zasady, produkcje okna podzielić można na kilka bazowych kroków, które bez względu na fabrykę, kształty i rodzaje okien nie będą się różnić.

Proces produkcji okna o nietypowym kształcie

Każde okno powstaje wskutek następujących kroków: wycięcie profili PVC, obróbka, zgrzewanie i wyczyszczenie skrzydeł oraz ram, montaż elementów dodatkowych, szklenie oraz obróbka maszynowa zakończona impregnacją oraz lakierowaniem. Okna o nietypowych kształtach powstają z takich samych profili jak reszta okien. Różnica polega jedynie na sposobie nadawaniu kształtu profilom. W przypadku okrągłych lub półokrągłych okien, profile są wyginane i odkształcane do konkretnego kształtu. Z kolei w przypadku okien trójkątnych i trapezowych różnica polega na zmianie kąta przycinanie profili. Typowe okna zaopatrywane są w profile dociętę na 45 stopni, ale absolutnie nie jest to koniecznością. Można zatem stwierdzić, że kluczowa różnica leży w geometrii, którą modyfikuje się dzięki specjalistycznym maszynom. Ograniczeniem jest, poza ekstremalnymi przypadkami, jedynie kreatywność projektantów.

Jak powstają okna o nietypowych kształtach?


 Sprzedaż

Dorota Zachodny
 tel. +48 607911522
Kamil Buczek
tel. +48 607881573
dkv@dkv.com.pl

DKV-Service sp.z.o.o. Sp. kom.
Biuro i zakład produkcyjny
ul. Wrocławska 159-161
55-002 Kamieniec Wrocławski
+48 713185519
+48 713185198
+48 713185199

 Serwis

Andrzej Geremek
tel. +48 508183567
Wojciech Wardzała
tel. +48 601976771
serwis@dkv.com.pl

Prywatne: Stopka z adresem